Bajki na dobranoc dla dzieci

Dzieci uwielbiają bajki ! Nieważne czy je czytasz czy opowiadasz.

Nasza wieczorna rutyna w domu z dzieciakami pewnie nie różni się niczym od waszych . Jednak mnie się kończą czasem pomysły! Pewnie jest to wina mojego braku wyobraźni … nie wiem, nie idzie mi wymyślanie nowych bajek każdego wieczoru .

Ale zacznijmy od początku .

Czytanie zaczynamy od przerobienia książeczek ze szkoły, składanie liter, powtarzanie dźwięków, podsumowanie przeczytanych historyjek . Bywa cieżko, bo w tym czasie mój młodszy szkrab nigdy nie chce się zająć niczym innym ! To on jest tym, który odrazu po kąpieli biegnie do polki z książkami z wieka nadzieją, ze przeczytamy wszystkie po kolei .

Niestety, obowiązki pierwsze, tak wiec młody musi przeczekać 15 min, które są dla niego wielka tortura . Robi wtedy wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę i efektywnie zakłócać nam naukę . Niby tylko 15 min, czasem nawet i krócej , a dla niego to jakby wieczność ! Muszę jednak przyznać, ze ostatnio jest juz nieco lepiej pod twym względem i młody coraz częściej siedzi obok i powtarza literki i słówka za siostra !

Suma Summarum, chyba raczej powinnam się cieszyć ? Zamiłowanie do literatury juz od najmłodszych lat 🙂

Następnie przechodzimy do kolejnego etapu, którym jest czytanie wybranych książeczek … i tu znów robi się problem , bo która bajkę czytamy jaka pierwsza ? Dwoje dzieci w innym wieku, innej płci, z rożnym preferencjami 🙂 tak wiec jest wesoło ! I w ten sposób zaczynamy maraton . Zazwyczaj poświęcamy około godziny na czytanie dzieciom … przynajmniej ja, bo mąż woli opowiadać im bajki przed snem , ja jednak nie mam tak bogatej wyobraźni jak on i wole czytać gotowe teksty . Ale nie myślcie, ze wymyślanie bajek mnie całkowicie omija ! O nie !

Po przeczytaniu ostaniej bajeczki, gasimy w końcu światło ( oczywiście nie obejdzie się bez protestów ), jednak to nie oznacza , ze dzieciaki odrazu zasypiają ! Tutaj mamy kolejny etap czyli opowiadanie wymyślonych bajek . Zdarza się, ze uda mi się wymyślić coś w miarę ciekawego i dzieci chcą a nawet proszą o opowiadanie tej samej bajki każdego dnia .

Ostatnio jednak skończyły mi się pomysłu i wiecie co zaczęłam robić ?! Opowiadać dzieciakom moje historie z dzieciństwa !

Dzieciaki maja frajdę, a dla mnie to dodatkowo chwila refleksji i możliwość powrotu do wspomnień z dzieciństwa , do tych wszystkich chwil wolnych od problemów i niepewności . Bardzo miło wspominam ten beztroski czas i z przyjemnością wracam do tego okresu właśnie poprzez opowiadanie o tym w bajkach ! Tak wiec był to strzał w dziesiątkę !

W tym czasie starsza córka zasypia w ciagu kilku minut, młodemu jednak trzeba opowiedzieć dodatkowo bajeczkę o samochodziku , choć zazwyczaj domaga się, aby coś jeszcze mu opowiedzieć oprócz tego . W takiej sytuacji jednak kończymy wieczór dwoma piosenkami , tymi samymi, które śpiewamy każdego wieczoru …

Dobranoc x

Kategorie życie codzienne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close